Week Two, First Term, 2018

There is Interhouse Tennis for girls and Interhouse Cricket for boys today and tomorrow afternoon starting on both days promptly at 2pm.  Only pupils taking part in the Interhouse have permission to miss afternoon classes on Monday and clubs on Tuesday.  All other pupils are expected to be in class on Monday and at clubs on Tuesday.

If you are participating in the tennis and cricket, please make sure that you get to the fields and courts by 13:45pm.  Please be dressed in your tennis and cricket attire and that you bring all the required equipment needed.  Please do not be late!

COMBINED RESULTS

CROSS-COUNTRY

We have yet to receive the formal results from Watershed, however, Lomagundi came 1st Overall at the cross-country meet held at Watershed on Friday.  Special mention to Nicole  Chivi who came 3rd and Maka Dhambisi who came 6th in the Junior girls, Tinotenda Mutambanengwe came 8th and Sonia Shoko who came 10th in the middle girls; and Chindove who came 10th in the Senior girls.

In the boys; C. Chemwai-Pfidze came 4th and M. Chakuchichi came 8th in the Middle boys and Tinashe Mufudza came 6th in the Senior boys.

GIRL’S RESULTS

VOLLEYBALL

Vs MCC: U16’s MCC won 2-0;
2nd Team Lomagundi won 2-0;
and 1st Team MCC won 3-1.

TENNIS
Chisipite A: U14’s Chisipite won 8-4;
U15’s Chisipite won 12-0;
U16’s Chisipite won 8-4;  and 1st Team Lomagundi won 8-4.
Special mention to Nyasha Chindove, Eryn Taylor-Freeme and Nicole Utsiwegoto who played Zimbabwe players and beat them.
Lomagundi 2nd Team vs Hillcrest 1st Team:  Hillcrest won 12-0.

SWIMMING

9th Westridge with 39 points;
8th Watershed with 47 points;
7th St Johns with 67 points;
6th Harare Convent and Eaglesvale with 70 points;
4th Heritage with 99 points;
3rd Gateway with 107 points;
2nd Hillcrest with 108 points

BOYS' RESULTS

WATERPOLO
JUNIORS Vs Hellenic U15 B: Lomagundi won 10-3;
Vs St Georges U15A, St Georges won 7-5.

SENIORS Vs Hellenic U16A drew 5-5;
vs Hellenic 1st Team: Hellenic won 8-3.

TENNIS
Vs Hellenic: U14’s: drew 2-2;
U15’s: Lomagundi won 4-0;
Vs Churchill:  U16’s: Churchill won 6-5;
and 1st Team: drew 6-6.

CRICKET
Vs St Georges: U14A’s: 1st Innings: LC 27 all out, St Georges 156/4.
2nd Innings: Lomagundi 75/6 (P. Chivonambi 21*) St Georges won by an innings and 54 runs.
U15A’s: 1st Innings Lomagundi 113/5, St Georges 133/4
2nd Innings: LC 28 all out, St Georges 9/0; St Georges won by 10 wickets
U16A’s: 1st Innings: St Georges 148/7  (B. Marume 3/29), Lomagundi 73 all out;
2nd Innings: St Georges 89 all out, Lomagundi 100 all out (J. Beekes 30), St Georges won by 64 runs
1st Team: 1st Game: Lomagundi 102 all out, St Georges 103/2  St G won by 8 wickets;
2nd Game: St Georges 102/7 Lomagundi 94/6, St Georges won by 8 runs

CRICKET

Vs St George’s B Teams:
U14B’s: 1st Game: Lomagundi 56 all out, St Georges 58/0 St George’s won by 10 wickets; 2nd Game: St Georges 85/6  Lomagundi 39 all out St Georges won by 46 runs
U15B’s: 1st Game: Lomagundi 52 all out, St Georges 53/3St G won by 7 wickets, 2nd Game:  St Georges 66/3                                                                               Lomgundi 62/3, St Georges won by 4 runs
U16B’s:  Lomagundi 73 all out, St Georges  56 all out (J. Muzite 3/4)  Lomagundi won by 17 runs
2nd Team:  Lomagundi 21 all out, St Georges  21/4,  St Georges won by 6 wickets

BASKETBALL
Vs Heritage:  U14’s: Lomagundi won 4-2;
U15’s: Lomagundi won 9-7; U16’s: Heritage won 11-1; and 1st Team Heritage won 22-11.

TOP